כופתיות מזון לארנבונים ננסיים

על מה צריך להסתכל כשבוחרים כופתיות מזון לארנבונים ננסיים?


יש לזכור תמיד שבריאות הארנבון קשורה באופן הדוק לתזונה שלו!

כאוכלי עשב קפדניים, ארנבונים צריכים לקבל מנת מזון שהינה עשירה בסיבים על מנת לשמור על מערכת העיכול כופתיות מזון ארנב ננסישלהם שנעה באיטיות והתמדה וחייבת להיות באיזון מושלם בנוסף לחציר אותו הם מקבלים באופן שותף.

אז אתחיל מהעיקר והמצרך החשוב ביותר שיש להתמקד עליו – סיבים – כופתיות איכותיות צריכות להיות בנויות מלפחות 18%-22% סיבים. ארנבונים ננסיים שאינם מקבלים תזונה מספיק עשירה בסיבים נמצאים בסיכון של שלשול ושל מחלת גי' סטאסיס (GI STASIS) שני הסיבות הידועות והמסוכנות ביותר שיכולים להוביל למוות אצל ארנבונים הן בוגרים והן גורים.

רוב הכופתאות הנמצאות כיום בשוק הישראלי יספקו את החומרים המזינים לצרכי הארנבון שלך. שימו לב שהשתמשתי במילה "רוב". יש להיזהר בעיקר מכופתיות המזון המסחריות שנמצאות בשוק ורשום עליהם "מועשר בסיבים" "חטיפים" "גורמה" "מועשר בוויטמינים" אל תתפתו לפרסומים הללו כמו שידוע "לא כל מה שנוצץ הוא זהב". אתה עלול לשלם יותר על השקיות הללו ושבכלל הם לא מה שמתאים בהיבט התזונתי לארנבון ותכולתם לא תמיד טרייה. למצוא את המזון ה"מושלם" יכול להפוך ולהיות משימה לא כל כך פשוטה מאחר וכיום אין הרבה מבחר של סוגי מזון לארנבונים ולא כל חנות חיות מחזיקה כופתיות. מאידך יש את הכופתאות הזולות שנמצאות גם הם בשוק ולא תמיד רשום על אריזתם את המרכיבים התזונתיים ושרבים מעדיפים לקנות אותם בגלל העלות הזולה.

יש להימנע לחלוטין מהכופתיות אשר מכילות "חטיפים" כאלו ואחרים ובעיקר אלו שמכילים תירס, מזון זה איננו בריא לארנבונים ובעיקר מכיל הרבה סוכרים וחומרים משמרים אשר יכולים לפגוע בבריאות הארנבון לטווח הרחוק.

כדי לדעת מה הוא מזון טוב ומזין לארנבון שלך, יש להסתכל בעיקר על טבלת  המרכיבים התזונתיים שאותה תוכלו למצוא על גב האריזה, ופה אני אפרט על מה צריך להסתכל בעיקר…

סיבים: יש להסתכל ולדאוג שכמות הסיבים תהיה לפחות 18% (מועילה ומסייעת למערכת העיקול של הארנבון).

חלבון: ארנבון בוגר ובריא זקוק לרמת חלבון של 12%-14%. ארנבונים צעירים (מתחת לגיל 5 חודשים) זקוקים לרמת חלבון גבוהה יותר של כ16% כדי לתמוך בגדילתם.

סידן והזרחן: כמות הסידן צריכה להיות 0.5%-1% וזרחן 0.8%-0.4%  חשוב לא פחות היחס בין שניהם.

שומן: 2.4%-5%

וויטמינים: וויטמין D 1,000 IU/KG   , וויטמין E  50 IU/KG  , וויטמין A 10,000  IU/KG .

מרכיבים: יש לחפש מותגים שמכילים דשא כגון טימותי אספסת וכדו' ולפי הגנים שאמורים להכיל חיטה, שיבולת שועל, תלתן וכדומה. כידוע העשב הינו גבוהה בסיבים ונמוך בחלבונים מאשר הדגנים, מזונם המבוסס בעיקר על דשא מספק להם את האיזון התזונתי המתאים.

המלצתי היא להסתכל על רשימת המרכיבים אשר לרוב תהיה רשומה באנגלית לפעמים תרגומם לעברית משבש את יכולת האמיתות שבדברים אז הוספתי "מילון תזונתי" שיעזור למי שצריך עם המרכיבים

Fiber-סיבים

Protein-חלבון

Calcium-סידן

Phosphorus-זרחן

Fat-שומן

Vitamins-וויטמינים

כמידע המשך למאמר זה אני ממליצה לקורא גם כן את המאמר השני שרשמתי על החציר, המאמר נמצא בשאר המאמרים ותחת הכותרת "חציר חציר חציר".

 

ADI'S RABBITRY לכל מי שמעוניין, גם מוכרת מזון שגם משומש בתזונת הארנבונים שלה.

המזון הינו תוצרת חו"ל , איכותי מאוד והכי חשוב מאוזן. המזון מתאים לכל סוגי הארנבונים ולכל תווכי הגילאים

הארנבונים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן