חציר חציר חציר

חשיבות החציר לארנבון ננסי


חציר חציר חציר

לאחר שהסברתי על המזון והתפריט היומי והכללי של הארנבון וכמה שיש להיזהר מאוד מהשמנת ייתר חלקנו לא ידעו בכלל על חשיבות החציר וכמה הוא חשוב בתפריט המזון של הארנבון אז חשבתי אולי אציין גם על חשיבות החציר.

קודם כל, כמו שרובכם למדתם להכיר אותי אני "מאמינה" מאוד גדולה של חציר. אני דואגת לספק לארנבונים שלי חציר טרי על בסיס יומי  וללא הגבלה ובזמינות כל הזמן. החציר הוא דל בקלוריות אך מלא בסיבים ,מתן קבוע של חציר מספק לארנבונים את כמות הסיבים שהם זקוקים להם ועזור לא להגיע למצב של השמנה יתר ולהימנע ממנה, הסיבים מסייעים לפירוק ועיבוד החומרים בקיבתם של הארנבונים ומסייע לתפקוד קיבתי תקין, ללא הסיבים הארנבון עלול לא לעכל נכון את החומרים ואף להגיע למצב של קושי בעיבוד החומרים בקיבה.

שיניים לא תקינות ארנב ננסי

שיניים תקינות ארנבון ננסי

לא רק שהחציר הוא מאוד חיוני לבריאות הארנבונים ומסייע לעיכול נכון, לעיסת החציר הינה פתרון דנטלי מעולה! אתם בטח שואלים אך כך… הנה עובדה מעניינת אכילת החציר הינה משייפת ושוחקת  את שיניו של הארנבון לאורך הנכון ואף בנוסף שוחקת את השיניים חדות ואת שיניו הטוחנות (כידוע שיני הארנבון אורכות כ12 ס"מ בשנה!?! ולא רק זה יש להם 28 שיניים ולא 4 ) ברגע שהשיניים הטוחנות אורכות ייתר על המידה הן עלולות לפצוע את חלל הפה שלהם ואף לגרום לארנבון להפסיק לאכול, וברגע שזה קורה הארנבון נמצא בסכנת חיים ומצריך עירוב ווטרינרי מיידי, עובדה נוספת בעיות עיניים אצל ארנבונים בדרך כלל מעידות על בעיות שיניים, אז בפעם הבאה שהארנבון שלכם מתחיל ל"דמוע" מומלץ ללכת לבדיקה ולבדוק היטב את השיניים.

היתרון הגדול ביותר של החציר זה שהוא "שומר" על מערכת העיכול בריאה ובאיזון ומונע סתימת מעיים(שעלולה לקרואת מעודף פרווה הנמצא בקיבה או מדברים אחרים שהם אכלו)חסימות לעיתים קרובות יכולות להיות קטלניות, אם הארנבון אינו אוכל מספיק חציר זה יכול להאט את מערכת העיכול שלהם ולגרום לבעיות חמורות. אני מאמינה שמתן חציר ללא הגבלה יכול גם לאזן את דיאטת הסיבים שהם זקוקים ל, וללא הסיבים הנוספים מערכת העיכול שלהם עלולה לצאת מהאיזון שהיא צריכה להיות בו.

אתם בוודאי שואלים איזה סוג חציר יש לתת… hay4

בעיקרון כל סוגי החציר טובים ומזינים מאוד ואפילו יש מבחר לא קטן כגון: שיבולת שועל,טימוטי,תלתן יבלית ועוד..לארנבונים צעירים (מתחת לגיל 6-7 חודשים) יש לתת להם חציר אספסת הידועה בתוכן החלבוני הגבוהה שמכילה אשר מסייעת לגדילתם של ארנבונים צעירים וגם לארנבונים הנמצאים בתת משקל, ברגע שהארנבון הצעיר עובר את גיל 7 חודשים אז ניתן לעבור בהדרגה סוגי החציר האחרים ולהפסיק לתת אספסת. אין לתת אספסת לארנבונים בוגרים מהסיבה שזה עלול לגרום להשמנת ייתר אך ניתן לתת להם כחטיף לעיתים רחוקות ובכמות קטנה.

שימו לב: חציר הוא אינו תחליף ולא יכול לספק תזונה כשל כופתיות, אך החציר הינו מצרך מאוד בסיסי וחשוב בדיאטה שלהם, כ80-90% !

אז באיזה תדירות יש לספק לארנבונים חציר?

ארנבונים אמורים לאכול לפחת כדור חציר אחד שהוא בגודל גופם על בסיס יום יומי, תמיד תוודאו שלארנבון שלכם יש גישה תמידית לחציר נקי וטרי (ולא לחציר אשר נמצא בתחתית הכלוב שכבר הספיק לספוג שתן וצואה). וכמובן שתהיה להם גישה תמידי למים נקיים שמסייעים לעיכול החציר.

הידעתם! שחציר יכול לעזור ולעודד את הארנבון להשתמש בקופסאת הצרכים שלו ובכך ניתן לשים חציר בתוך קופסאת הצרכים בחלק אחד שלה ובחלק השני הארנבון יעשה את עיסוקו (כידוע ארנבונים נוטים לאכול ולעשות צרכיהם בו זמנית).

סיפוק חציר לארנבון שלך יכול לעזור לו להעביר את זמן השעמום בזה שיהיה עסוק בלחפור ולחפש אחר החציר "הטעים".

כבר הרבה פעמים יצא לי לשמוע " הארנבון שלי לא אוהב לאכול חציר" , אז ככה, כל הארנבונים זקוקים לאכילת חציר על בסיס קבוע וכן הם יכולים להיות בררנים גדולים כשזה מגיע לחציר או לכל מאכל אחר (לארנבונים יש כ17,000 בלוטות טעם! זה 7,000 בלוטות טעם יותר ממה שיש לנו) אז אתם רק צריכים למצוא את סוג החציר המועדף עליהם.

איך אני יכול לגרום לארנבון שלי לאכול יותר חציר? hay5

בעיה נפוצה אצל ארנבונים היא בעיית הכרסום, הארנבונים שלנו תמיד יעדיפו לכרסם חפצים אחרים טעימים יותר מאשר חציר, אז להלן כמה טיפים שיכולים לגרום לארנבון שלך לאכול יותר חציר:

  • הפחתת הכופתיות, הא בהחלט פתרון מעולה שיגרום לארנבון שלך לנשנש יותר חציר. תנסו ספק לארנבונים שלכם את הכופתיות בעיקר בבוקר ובשאר היום תספקו להם את החציר. חשוב לדעת: הפחיתו את הכופיות אך ורק בהדרגה ולא באופן מיידי, אם הארנבון שלכם לא רגיל לאכול חציר ובאופן hay6פתאומי אנו לוקחים להם את עיקר המזון שלהם שהם הכופתיות דבר זה יכול להיות מאוד מסוכן! 
  • ערבוב של כמה סוגי חציר יכול להיות מאוד מעניין עבורם ואף יעודד אותם לאכול מהם.
  • הכנת משחקי כרסום מגלילי נייר טואלט בשילוב עם חציר יכולים להיות מהנים עבורם (ניתן לראות בתמונות דוגמאות שונות למשחקי כרסום מגלילי נייר טואלט) תהיו יצירתיים…  
  • ארנבונים אוהבים לאכול ולעשות את hay7צרכיהם בו זמנית, לכן אני ממליצה לשים להם את  מתקני החציר בדיוק באזור פינת הצרכים שלהם.
  • אתם יכולים לרסס על החציר מעט מיץ אננס ולתת לזה להתייבש, הם יאהבו את הטעם המתוק ויזללו את הכל..

אז היכן ניתן להשיג חציר? hay8

ניתן להשיג חציר בבלות קטנות אצל חוות סוסים ששם הם באיכות יותר טובה וטרייה ואפילו הרבה יותר זולה ואיכותית יותר מאשר השקיות המוכנות הזמינות שיושבות במדפי חנויות המחמד.

אם אתם קונים בלות או כמות גדולה של חציר יש לאכסנם באזור יבש ומוצל שיש בו זרימת אוויר טובה וכך ניתן להימנע מלחות ומעובש-יש להיזהר לא לאחסן את החציר בשקית פלסטיק.

בעת בחירת החציר יש לוודא שהוא נראה טוב ומריח טרי,יש להיזהר מלבחור בחציר שנראה חום או מעובש וללא ריח טרי ומאובק.

ניתן גם להזמין סוגי חציר שונים מחו"ל כגון חציר טימוטי וחציר דשא ועוד… תמיד אפשר לגוון עם חציר,אך כל העסק הזה יכול להיות ייקר.

הארנבונים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן