סכנות הקיץ

סכנות הקיץ לארנבונים ננסיים


 תקופת הקיץ מתקרבת במהירות ועם זאת מגיעות בעיות אשר יכולות להזיק לארנבונים שלנו כגון: חום/לחות/פרעושים/מכת חום. ולכן זה מאוד חשוב להשגיח על הארנבונים שלנו בתקופה זו, ארנבונים לא יכולים להתמודד עם החום ויכולים למות כתוצאה מכך. הארנבונים שנמצאים בבית אולם נמצאים בסיכון הרבה יותר נמוך מאלו שנמצאים בחוץ שאינם חסינים כלל בפני החום והשמש הקופחת.

לא מעט אנשים חושבים שאם ארנבי בר יכולים לשרוד את חום הקיץ אז ארנבוני הבית יכולים גם. אבל זה לגמרי רחוק מהאמת, ארנבון מבוית שלרוב ניתן למצוא אותם מוחזקים בחוץ  יוחזק בתוך כלוב או פינת חי, אך הם כלל לא חסינים מהחום ולא להתרחק ממנו. ארנבי הבר יכולים לחפור לעצמם מחילות בחלק הקריר והעמוק של האדמה ולשהות שם את רוב היום וכך להתרחק מהחום והשמש הקופחת.

בואו נדבר טיפה על החום עצמו…ארנב ננסי סכנות הקיץ

הסכנה החמורה ביותר שיכולה להשפיע על ארנבונים בתקופות הקיץ זה החום הכבד שיכול לגרום להם לשבץ. אנו בני האדם יש לנו דרכים שונות להתמודד עם החום כמו ללבוש בגדים קלילים יותר להדליק מזגן וכך לחזור לשגרה היומית שלנו מבלי להרגיש את החום, לעומת זאת הארנבונים שלנו הם בעלי "מעילי" פרווה עבים ומחממים , ותהליך ההנשרות והחלפת הפרוות חורף לפרוות קיץ שהינה יותר קלילה יכולה להיות תהליך ארוך ולקחת זמן אך גם לאחר החלפת הפרווה הם עדיין רגישים לחום ואינם יכולים לקרר את עצמם או "להזיע" ,החום נשאר כלוא אצלם בגוף מה שיכול להוביל למוות.

הטמפרטורה/חום מקסימלי שהארנבונים נמצאים בו בסיכון זה אם הטמפרטורות מגיעים למעל 30 מעלות חום. אך עדיין אם יש לחות ועומס חום מאוד גבוהה אפילו כשהטמפרטורה הינה רק 25 מעלות הארנבונים עדיין נמצאים בסיכון גבוהה. כמובן שהדרך הטובה ביותר לשמור על הארנבון שלך מהחום זה להחזיק אותו בבית ממוזג. גם אם אינכם יכולים להחזיק את הארנבון שלכם בתוך הבית כל הזמן תשקלו את האפשרות הזו אפילו אם תכניסו אותו רק לשעות החמות ביותר של היום זה יכול להציל לו את החיים.

אז מה אני יכול לעשות כדי לשמור על הארנבון שלי קריר בתקופת הקיץ?

 • אם הארנבון שלכם נמצא בחוץ, תוודאו שהכלוב שבו הארנבון נמצא הינו מחוץ לתחום השמש, אם יש לכם אפשרות להכניס אותו לבית עשו זאת, זה יכול להציל אותו ולהפחית את הסיכונים להתייבשות ומכת חום. אך אם אין לכם את האפשרות הזו תוודאו שכלוב הארנבון הינו מוצל 100% ולא תחת שמש ישרה ובמקום בו יש זימת אוויר טובה ( מתחת לעץ מוצל או צל של מבנה ).
 • אם הארנבון נמצא בתוך הבית, תוודאו שהבית שלכם הוא בטמפרטורה המתאימה לארנבון שלך, ואם זה חם מידי בשבילך על אחת כמה וכמה זה חם מידי גם בשבילו. מומלץ לשחרר את הארנבון באזור הקר ביותר בבית ואיזה אזור זה? חדרים הנמצאים בקומות תחתונות בבית, מרתפים יכולים להיות מאוד קרירים וכך הם אופציה מאוד טובה לארנבונים מכיוון שהם בעלי חיים תת קרקעיים.

יש להיות ערניים במיוחד לאלו שהארנבונים שלהם עברו את גיל 5 או לאלו שסובלים מעודף משקל או ארנבונים עם בעיית נכות. ארנבונים אלה הינם פחות פעילים ועלולים לא לקום בשביל לשתות מים אם חם להם מידי, וזה יכול להוביל להתייבשות שעלולה להוביל למוות או בעיות בריאות אחרות.

טיפים:

ארנבונים ננסיםגם אם חלק מאתנו יכולים להרשות לעצמנו להדליק מזגן לארנבון שלכם (שזה נפלא) הטיפים הבאים יכולים לעזור לכם לחסוך הוצאות חשמל ואף לספק תוכנית גיבוי למקרה שתהיה הפסקת חשמל.

הטיפים בעלי ה- * (כוכבית) יתאימו גם למי שמחזיק את הארנבון בחוץ,

כמובן מתאימים בלי יוצא מן הכלל גם לאלו שמוחזקים בתוך הבית.

 • * להבריש להבריש ושוב להבריש, כך תעזרו להם להוציא את הפרווה העודפת וגם לשמורמסתימת מעיים. הארנבונים בעלי פרווה ארוכה כגון: אנגורה, ראש ארייה ועוד. יצטרכו לעבור תספורת קלה לקראת הקיץ כמובן אין לספר אותם לבד בבית אלא לקחת לווטרינר או לספר בעלי חיים. (מידע נוסף בנושא הברשות ניתן למצוא במאמר שרשמתי העונה לשם "טיפול וטיפוח- הברשות").
 • * בקבוקי קרח הם פתרון נהדר שיכול לשמור על הארנבונים ולעזור להם להצטנן בימים החמים. הקפיאו מים בתוך בקבוק גדול או שני בקבוקים קטנים אשר עטופים במגבת ותתנו לארנבונים שלכם לשכב לצידם. המלצה שלי תשמרו עוד כמה בקבוקים קפואים במקפיא למקרה שהבקבוקים האחרים יפשירו ואף תדאגו להחליף את הבקבוקים בתדירות גבוהה יותר בים חם.
 • * אם הארנבונים שלכם שותים מים מקערה הכניסו לשם קוביית קרח כידוע ארנבונים לא ישתו אם המים חמים ואם הם תחת שמש ישירה, הם עלולים חלילה להתייבש. שמוטי אוזניים לרוב יכניסו אוזן אחת לתוך קערת המים על מנת לצנן את גופם כידוע האוזניים של הארנבונים יכולים לעזור לצנן את גופם. אם הארנבון שלכם אינו שמוט אוזניים הרטיבו מעט את הדופן החיצוני של האוזן עם מטלית לחה הטבולה במים קרים או בעזרת "שפריצר " וכך תעזרו לצנן אותם (שימו לב והיזהרו שלא להכניס מים לתעלת האוזן שלהם).
 • בלילות שמזג האוויר קריר ונוח, תפתחו את החלונות ובכך תאפשרו לזרימת אוויר להיכנס פנימה ולקרר את הבית. בבקרים סגרו את החלונות והתריסים ובכך יהיה תשאירו את חום השמש בחוץ.
 • אם אין לכם מזגן, השתמשו במאוורר אך תדאגו שהמאוורר לא יהיה ישירות על הארנבון. תוודאו שגם המאוורר והכבל שלו שניהם מחוץ להישג "שיניו" של הארנבון. ניתן להניח מגבת רטובה על חלק מהכלוב ולתת למאוורר לנשוב עליו.
  summer-3

  קוביות קרח ממולאות בירקות/פירות יכולות להיות חטיף צינון נהדר לארנבונים. אישית אני ממליצה על להשתמש בקוביות ולא בכמות גדולה יותר על מנת לא להגיע למצב שהקרח ימס וייצור שלולית גדולה
 • * הנחת אריחי קרמיקה/שיש באזור האהוב על הארנבון שלך בכלוב שלו יכול להיות פתרון נפלא הארנבון ישכב עליו כשיצטרך לצנן את גופו. רק אל תשאירו אותם בשמש – הם עלולים להתחמם במהירות ולהיות חמים מאוד!
 • * מתן ירקות מהמנה היומית הינה דרך נפלאה לתת לארנבון שלך נוזלים ובכך לשמור עליו מפני התייבשות. כידוע ירקות עשירים בנוזלים, מתן ירקות קרים לארנבון שלך יכול לשמור עליו מפני התייבשות (עיינו במאמר פירות וירקות לגבי פירות וירקות מותרים)

הדגשה: לאלו שמחזיקים בחוץ נקבות בהריון מתקדם או מניקות עם גורים יש להכניס את האמא והגורים מייד לבית! גורים צעירים ימותו מחום שמעל 25 מעלות.

סימנים מצוקה שצריך להיזהר מהם:

summer-4

הסימנים שהארנבונים הננסים מראים כשהם סובלים מחום . גם אם אתם לא רואים שום "סימני מצוקה" מהארנבון שלכם אך אתם מרגישים אי נוחות וחום אז תדאגו שגם לארנבון שלכם יהיה נעים וקריר. אז להלן כמה סימני מצוקה ומקרים נפוצים שקוראים בקיץ למי שלא דואג לארנבון לו מהחום.

 • רטיבות מוגברת באזור האף וסביב הפה, התנשמות עם פה פתוח,לא מגיב/ה הרבה חסר מנוחה ולא יכול להרגיש בנוח-אי רוגע, הוא/היא ככול הנה סובל/ת ממכת חום וזה מאוד מסוכן שלרוב לצערי מוביל למוות.
 • אם אתם מגיעים לבית שהוא חם, ומוצאים את הארנבון שלכם מפרכס או חסר תגובה ועדיין חי

סימנים נוספים: אוזניים חמות מאוד ואדמומיות באוזניים, הגברת קצב הלב, סירוב שתיית מים למשך זמן ארוך, ריור מוגבר מחלל הפה.

יש לפעול כך: לרסס עליו/ה מים פושרים (לא קרים) או לעטוף במגבת לחה *אין להכניס למקלחת מים קרה זה עלול להכניס אותו/ה ללחץ ולשוק*. יש לקחת ווטרינר באופן מידי! הווטרינר שלכם ככל הנראה יצטרך לתת לו/ה נוזלים או סטרואידים. מכת חום עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך וארוך טווח לכליות. בדרך לווטרינר שמרו על הארנבון ברכב ממוזג כמה שיותר.

הארנבונים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן