ארנבון ננסי – חינוך צרכים

איך לחנך ארנבון ננסי


 חינוך צרכים ארנבונים

אנשים רבים מופתעים מעצם העובדה שארנבונים יכולים להיות מחונכים לצרכים ממש כמו חתולים, אולם הסטיגמה של "ארנבונים הינם חייה מלוכלכת" הינה חקוקה במוחם, אך אל תתנו לזה להטעות אתכם ארנבונים הינם בעלי חיים נקים וחכמים מאוד ואף באופן טבעי יעשו את צרכיהם בפינה משלהם, חינך לצרכים הינה משימה לא קלה ויכולה לקחת מעט זמן והרבה סבלנות, יש ארנבונים שלומדים תוך כמה ימים ויש כאלו שלקוח להם כמה שבועות אך אל תתייאשו בסוף ההתמדה והעבודה הקשה משתלמת!

ארנבונים שאינם מסורסים/מעוקרים/גורים עלולים להיות קצת יותר קשים לחינוך, אך זה עדיין רעיון טוב לנסות לפתח להם הרגלי צרכים טובים חלקם יקבלו את הרעיון וחלקם לא, וזה יעזור לאלו שבסוף כן עברו סרוס/עיקור ככה הם ידעו מה לעשות. ארנבונים בוגרים יהיו יותר קלים לחינוך מאשר ארנבונים צעירים, במיוחד גורים.

סרוס ועיקור יעזרו משמעותית לחינוך הצרכים, וזה הוא הגורם החשוב ביותר. כאשר ארנבונים מגיעים לגיל 4-6 חודשים, ההורמונים שלהם מתחילים להיכנס לפעולה והם יתחיל לעשות סימוני טריטוריה בבית. ברגע שתעקרו/תסרסו את הארנבונים שלכם תופעות אלו יעלמו ואף יקלו על חינוך הצרכים (כמו כן הארנבונים יהיו בריאים ושמחים יותר).

need2

ארגז הצרכיםneeds3

ארנבונים יבלו לא מעט זמן בתוך הארגז צרכים שלהם ככה שמציאת ארגז מתאים הינה קריטית עבורם. ניתן להשתמש בארגז שירותים פתוחים לחתולים, אל תטרחו לקנות לארנבונים שלכם את הארגז צרכים הפינתי (משולש) הוא קטן מידי לארנבונים.

מצאו את ארגז הצרכים המושלם בשבילם ואל תהססו לקנות אפילו 2.ככל שיש יותר ארגזים ככה יותר טוב לארנב הננסי שלכם, יש ארנבונים שלוקח להם זמן ללמוד את החינוך עצמו ככה שפיזור כמה ארגזים בפינות שונות יעזרו להם לקלוט את החינוך וכך לאט לאט צמצמו את כמות הארגזים בבית עד שילמדו להשתמש בארגז אחד (המועדף עליהם). needs4

ארנבים אוהבים  שיש להם מספיק מקום להשתולל בקופסת הצרכים שלהם ואם יש לכם זוג ארנבונים, יש צורך לאפשר שיהיה מספיק מקום לשניהם בארגז.

אז איך תדעו מה הוא גודל הארגז המתאים עבור הארנבון שלכם? בעיקרון בכל חנות חיות יש 3 גדלים של ארגזים קטן,בינוני וגדול:

הקטן- יספיק ל2 ארנבונים ננסיים/שמוט ננסי/כל ארנבון שמתחת או ששוקל 2 ק"ג.

בינוני- מספיק לארנבונים שבין 2-6 ק"ג.

הגדול- מספיק לארנבונים ששוקלים מעל 6 ק"ג או ל2 ארנבונים ששוקלים מתחת ל6 ק"ג.

תדאגו שדפנות הארגז לא יהיו גבוהות מידי שהארנבון לא יצליח לקפץ לבפנים, אם הארגז שלכם גבוהה מידי תנסו לעשות פתח בצדו האחד של הארגז ככה תהיה להם גישה נוחה יותר.

נקודה נוספת תדאגו שדפנות הארגז לא יהיו נמוכות מידי ככה השתן עלול "לברוח" החוצה.

מצעneeds11

אין להשתמש בעיתונים, או נייר גרוס מהגשש שעופרת הדיו הינה רעילה עבורם. נסורת דחוסה זה בסדר אבל זה לא תמיד סופג את השתן ולא סופג ריחות, ואתם עלולים למצוא את עצמכם מנקה ללא הפסקה. 

אין לרפד את הכלוב בנייר סופג הארנבון עלול לאכול את זה ולגרום לעצמו לסתימה בקיבה.

אסור בתכלית האיסור להשתמש בחול מתגבש של חתולים זה יכול לגרום להם לבעיות בדרכי הנשימה ואפילו לשבץ.   

אין להשתמש בחול "קריסטלי" אשר נמכר לחתולים, ברגע שהקריסטל מתרטב הוא עלול להידבק לפרוות הארנבון, לכפות רגליו ולאזור פי הטבעת.

need8

מה שהכי מומלץ מניסיוני האישי זה קט-בסט. קט-בסט הינו מצע סופג שהוא בעצם נראה כמו כופתיות או ״במבה״ (כמו שרכים מכנים אותו) אבל בעצם זה עץ דחוס וסופג ריחות מעולה אולם מעט ייקר אבל בהחלט עושה את העבודה מעולה.

ברגע שמצאתם את המצע שאתם מעוניינים להשתמש בו, תמצאו את תחתית הארגז במצע אין צורך להשתולל עם כמות המצע ולמלא אותו ייתר על המידה ארנבונים אינם חופרים וקוברים את צרכיהם כמו חתולים ככה שרוב המצע ילך לפח.

ניתן להשתמש גם בסמרטוטי רצפה כבתור מצע ולכבסם כשהם קיבלו שימוש "ראוי". needs12

ארנבון עושים צרכים היכן שהם אוכלים, ככה שאם אתם מעוניינים שהארנבונים שלכם ילמדו לעשות צרכים בארגז הצרכים שלהם, הניחו מעט חציר בחלק אחד של הארגז או הניחו את מתקן החציר בדיוק מעל הארגז צרכם שלו שככה אם הארנבון שלכם רוצה לנשנש חציר הוא יצטרך לקפץ לתוך הארגז כדי להגיע אליו. ניתן לשלב וגם לשים בתוכו צעצועים ככה השהיה שלהם בארגז תהיה עוד יותר מעניינת.

תתכוננו למעט ניקיון…

תדאגו לנקות את ארגז הצרכים שלכם לעיתים קרובות, וככה תעודדו את הארנבונים שלכם להשתמש בארגז צרכים שלהם אם הארגז ישאר מלוכלך לאורך זמן הארנבונים לא ישתמשו בו.

פתרון הניקוי היעיל ביותר לתאונות השתן  ולניקוי אבנית השתן המצטברת בתחתית ארגז הצרכים הוא חומץ לבן. זה רעיון טוב להכי בקבוק תרסיס ולמלא אותו בחומץ לבן או לדלל עם מעט מים (לכל כוס חומץ יש להוסיף כוס מים)חומץ מעולה כבתור ניקוי וחיטוי.

ניתן להשתמש בסבון כלים כבתור חומר ניקוי יעיל, מומלץ לשטוף הארגז עם סבון ומים לפחות פעם בשבוע.

החינוך עצמו

מצאו את המקום שלכם

בזמן שאתם מאמנים את הארנבון שלכם, הואהיא צריך להישאר באזור סגור לכן הדרך הקלה והיעילה ביותר לחינוך צרכים הינה שטח אימונים קטן (בהתחלה)וכך זה יעזור לארנבון שלכם להתרגל לרעיון החינוך . אז, לפני שאתם מתחילים את החינוך ,יש לבחור ולהכין את שטח אימונים. חדר אמבטיה, חדר שירות, או כל אזור קטן אחר שהוא "נקי משטיחים" הוא מקום טוב להתחיל את החינוך.ניתן גם להשתמש בגדר גורים בשביל האילוף

needs13

כמה נקודות בקשר למיקום החינוך: 

  • אם אתם מאמנים את הארנבון בחדר עם רצפה חלקלקה, יש להניח שטיחון או מגבת לארנב לשכב על.
  • מומלץ לקצץ את ציפורניו של הארנבון אם בחרתם לאלפו בחדר עם רצפה וככה זה יעזור לו/לה להרגיש יותר בנוח על הרצפה החלקלקה.
  • צריך להיות מוכן להגביל את הארנב שלך לזמן מה. לא תוכל לתת לו לצאת לכל חדר אחר, עד שהוא עושה את צרכיו באופן מלא בקופסת הצרכים שלו. 

אם תאונות מתרחשות, יש לנגב את השתן עם מגבת נייר/להרים את הגללים עם יעה, ולהניח אותם בתוך קופסת הצרכים, זה עוזר להעביר להם את המסר שארגז הצרכים הינו המקום שהם צריכים לעשות את "העסקים" שלהם, כמו כן מתי שהם בארגז עצמו ניתן לצ'פר אותם ולתת להם להבין שהארגז צרכים הוא אזור שירצו להיות בו. חשוב לזכור שום ארנבון הוא לא 100% כשזה מגיע לחינוך לצרכים ולכן מידי פעם תמצאו כמה הפתעות מתוקות בבית, לפעמים יברחו להם כמה גללים על יד הארגז עצמו או שהשתן שלהם בטעות יהי על דופן הארגז ולא בתוכו וזה נורמלי לחלוטין, אפשר להניח מגש מתחת לארגז צרכים ככה זה יקל על הניקוי. 

needs14סבלנות היא החלק הכי חשוב, החינוך יכול לקחת מעט זמן, בעיקר אם יש לכם ארנבונים שהם פחות מחונכים. ולכן ייקח זמן לשנות להם את הרגלים אלו. אם יכולים לזהות את הסימנים לפני שהם באים לעשות צרכים כגון: הנפת הזנב לפני שהם עושים שתן, ברגע שתקלטו את הסימנים תנסו להרים אות ולהניח ישירות בארגז שככה ילמדו ששם עושים צרכים (זה הרבה יותר קל לומר מאשר לעשות).

אם הארנבון שלכם הא טיפה עקשן ויעדיף לעשות את צרכיו בפינה שונה בחדר, תמקמו את ארגז הצרכים בדיוק בפינה זו, במילים אחרות הם מנסים לרמז לכם שהם מעדיפים שפינת הצרכים תהיה ממוקמת שם. needs15

אם הארנבון שלכם מרסס שתן/גללים בכל מקום באופן קבוע, זה הוא סימן לסימוני טריטוריה לכן מומלץ בחום לסרס/לעקר אותם על מנת למנוע תופעות אלו ואף להגדיל את הסיכויים לחינוך צרכים באופן מושלם.

כאשר אתם נותנים להם להיכנס לראשונה "לאזור האימונים "אתם צריכים להישאר איתם בחדר ולהשגיח עליהם.

יש לבלות עם הארנב בחדר כמה שיותר זמן שאתה יכול וכאשר אתה מחליטים לעזוב, יש להחזיר את הארנבון חזרה לכלוב או לאזור שהותו. יש לחזור על פעולה זו לעתים קרובות עד שהם ״משתלטים״ על חדר האימונים. רק אז אתם יכולים לתת להם ללכת ולנסות חדר אחר בבית.

  • יש לנקות ״בריחות״ במהירות ולא להניח לזה.
  • אם הארנב אוהב לחפור ומעביר את קופסאת הצרכים לכל מקום. ניתן לקדוח חור קטן בצידי הארגז שככה תוכלו לקשור אותו עם אזיקונים בצידי הכלוב. אפשר להניח משהוא כבד בתוך הקופסא אבל לא תמיד עוזר.
  • מומלץ לתת לקופסאת הצרכים להישאר מעט מלוכלכת בזמן האימונים ולא לנקות מיידית.אם הארנב שומר על הקופסא והיא נשארת יותר מידי נקייה סימן שהוא לא חושב שהוא אמור להשתמש בה.

להרחיב את השטח

אחרי שאתם כבר בטוחים שהארנבון שלכם עושה את צרכיו אך ורק בקופסת הצרכים שלו, זה הזמן להרחיב את השטח חזרו על השלבים בפינות שונות בבית.אל תפחדו להשתמש בכמה קופסאות צרכים עד שהארנבון שלכם מראה את התנהגות הצרכים המתאימה  אם יש באפשרותכם להגדיר לוח זמנים תוך כדי שהארנבון שלכם נהנה מזמן הבילוי מחוץ לכלוב מומלץ כל 10 דקות למקם הארנבון בפינת הצרכים שלו ולשבח אותו. needs16

אל תשכחו לפרגן על התנהגות נאותה!

יש להכין חטיף מוכן ולהציע אותו אם הוא באמת מתחיל להשתמש בפינת הצרכים שלו לבד (ניתן לתת מעט פירות כבתור חטיף או קצת אספסת). ככל שהזמן מתקדם, אפשר להאריך את הזמן בין ביקורי התזכורת לפינת הצרכים שלהם. זמן, סבלנות ועבודה עקבית תעזור לכם "לעצב מחדש" את חינוך הארנבון לצרכים.

טיפים נוספים needs17

ארגז צרכים נקי מידי- אם לקופסת צרכים יש עדיין ריח חזק של חומרי ניקיון, לכן מומלץ לשטוף אותו היטב לפני שמכניסים לכלוב/בבית והוסיפו כמה מהגללים הישנים שלהם לתוך הקופסא.

ארגז צרכים מלוכלך מידי- יש ארנבונים שיעדיפו לעשות את צרכיהם מחוץ לארגז צרכים מכיון שהוא מלוכלך ומריח רע עבורם.

ארגז הצרכים נראה עבורם כמו עונש- כשאתם מחנכים לצרכים תדאגו לא להבהיל את הארנבונים או לתת להם תחושה של כעס ואיום כשהם בארגז עצמו (גם בכללי יש להימנע מכך) אתם רק תגרמו להם לעשות בדיוק ההיפך, לעולם אל תרדפו אחריכם שיכנסו לארגז או תצעקו עליהם לעשות כך. תתנו להם הרגשה שהארגז הוא מקום טוב עבורם תלטפו תצ'פרו אותם כשהם שם.

בעיות רפואיות- אם הארנבון שלכם היה מחונך לצרכים ולפתע התחיל לאבד את הרגלי החינוך ושום דבר סביבתי לא שונה (מעבר דירה, בעלי חיים נוספים וכדו') יש לוודא שהכל תקין אצלו מבחינה רפואית (בעיות משקל,הורמונים גבוהים,דלקות בדרכי השתן וכדו') .

  • ארנבים לא מגיבים היטב למשמעת פיזית. הם עלולים להיבהל בקלות ולא משמעת פיזית תעזור לחנך את הארנב שלך. הארנבון שלך יכול להיבהל ובסופו של דבר לפחד ממך ולא להיות חברך הנאמן והאהוב.

חינוך צרכים יכול להיות מעייף וצורך הרבה סבלנות אך בסוף היום אתם כל כך תהנו להיות בחברתו של ארנבון מחונך ולחלוק אתו את ביתכם!

needs19

כל הזכויות שמורות לAdi's Rabbitry

הארנבונים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן