גזירת ציפורניים לארנבון ננסי


הגעתם לרגע הזה בו הבחנתם שיש לכם ארנבון ננסי שנראה כמו טיגריס קטן ושורט והגיע הזמן לגזוז את לו את הציפורניים, אך אינכם יודעים איך ומהי הדרך הנכונה לעשות זאת? המדריך הבא מיועד לכם.

חשוב לדעת ציפורניהם של הארנבונים צומחות ללא הפסקה – בדיוק כמו שיניהם, מה שאומר שארנבונים מבויתים אינם יכולים לחפור ולשייף את ציפורניהם  באופן טבעי בתוך הבית.גזירת ציפורנים ארנב ננסי

ציפורניים ארוכות מידי עלולות ויכולות לפצוע את הארנבון בעת גירוד ואפילו ניקיון פשוט, הן עלולות גם להיתפס בדברים ואף חלילה מה שלרוב מוביל לשבירתן מה שיכול להיות מאוד מסוכן במידה והציפורן נשברות באזור של כלי הדם, כמו כן הן גורמות אי נוחות לארנבון.

לכן חשוב מאוד לשמור על ציפורניהן באורך הנכון ולהימנע ממצבים כאלו לבוא, לרבים מאתנו משימת "גזיזת הציפורניים" נשמעת כמו משימה מרתיעה ואף בלתי אפשרית ולכן הרבה בוחרים ללכת לווטרינר ולתת לו "לפתור" את הבעיה. ביקורים כאלו אצל הווטרינר עלולים לעלות ביוקר גם מהמחיר וגם בתכיפות הביקורים אצל הווטרינר וגם לפעמים הביקור נדחה בשל חוסר זמן ללכת לווטרינר… וכל זה בשביל פעולה פשוטה ולא מסובכת כלל, אך עדיין אפשר ללכת לווטרינר לעשות זאת.

למי שעדיין מעוניין לעשות זאת לבדו להלן כמה עצות וטיפים על איך ניתן לגזוז את ציפורני הארנבון שלכם בבית וללא צורך בידע ווטרינרי.

אז לפני שאתחיל בהסבר המשימה עצמה, הרשו לי להסביר כמה ציפורניים יש לארנבונים שלנו בכללי, אז ככה, ברגליהם האחוריות יש לארנבונים 4 אצבעות/ציפורניים (הרבה טעו וחשבו שלארנבונים אמורות להיות 5 ציפורניים ברגליהן האחוריות וחששו שמא לארנבון שלהם חסר אצבע/ציפורן)

וברגליו הקדמיות יש חמישה ציפורניים, 4 קדמיות וציפורן אחת צדדית היושבת בחלקה הפנימי של הרגל שגם אותה יש לגזוז במידה והיא ארוכה ,לרוב שמתי לב שלוקח לציפורן זו יותר זמן לגדול, תבדקו גם אותה בכל פעם שלא התארכה אם לא אפשר פשוט "לדלג" עלייה עד לפעם הבאה. בסך הכול לארנבונים יש 18 ציפורנים!

עם מה ניתן לגזוז ציפורניים לארנבון ננסי? nails-2

אז אם החלטתם לקחת אומץ וסוף סוף לגזוז את ציפורניו של הארנבון שלכם בעצמכם אתם בהחלט צריכים את הכלים הנכונים למשימה זו, אתחיל במה כן אפשר להשתמש, קוצץ ציפורניים של חתולים הינו מעולה לשימוש על ארנבונים וגם בצורת מספריים אשר מאוד קלה "לתפעול", צורת הלבה שלו עגולה ומתאימה לצורתן הטבעית של ציפורני הארנבונים ולמזלנו ניתן להשיג אותו בכל חנות  חיות ובמחיר נוח, אישית אני משתמשת בהן.

ופה תמיד נשאלתי "האם ניתן לגזוז להם עם קוצץ ציפורניים שלנו (של בני אדם הכוונה)?" nails-4

ותשובתי : " לא ! לא ! לא !" ואסביר גם למה…

  • ציפוניהם של הארנבונים בנויות בצורה עגולה ושונה לחלוטין משלנו, מה שאומר שהקוצץ שלנו חותך אותם בצורה ישרה מה שיכול להוביל לפציעה בכלי הדם של הארנבון- מה שיוביל לדימום ופיצול הציפורן מהבסיס (וכן זה כאב אדיר לארנבונים)
  • הקוצץ שלנו לא יחתוך את הציפורן בשלמותה אלא יותר בחתיכות מה שיגרום לציפורן לא לצמוח בצורה נכונה.

 אז בבקשה מכם אל תנסו זאת!

גזיזת הציפורניים – הפעולה עצמה

לפני הכל חשוב מאוד שתהיו רגועים ונינוחים לפני ובזמן הגזיזה, אל תשכחו הארנבון שלכם מכיר אתכם יותר ממה שאם חושבים וברגע שיראה שאתם לחוצים הוא עלול לחשוש שמשהו רע עומד להגיע ואף להיכנס לסטרס בעצמם. קחו נשימה עמוקה והמון אנרגיה חיובית ואז תיגשו לארנבון שלכם.

אז איך מחזיקים את הארנבון הננסי? 

חשוב מאוד שלארנבון יהיה נוח בתהליך ובגזיזה עצמה ולא ירגיש מאוים או בסכנה החזרת ארנב ננסי בעת גזיזת ציפורניים,ככה שאין למשוך אותם בכוח או חלילה להחזיק בהם בלית רצונם , אחרי הכל אם אתם מתכוונים לעשות זאת באופן שותף אנחנו רוצים שהארנבון יזכור זאת כ"חוויה חיובית" – אנחנו צריכים שיתוף פעולה מלא מהם ככה שאם יראו זאת כדבר שלילי הם ינסו בכל דרך אפשרית לברוח וגם עלולים לחשוב שאתם מנסים להרע להם, אל תתקמצנו בלצ'פר אותם בזמן התהליך ובסופו זה יעזור להם להבין שזו חוויה גם טעימה ומאוד רווחית (להם).

ליטופים ודיבור בטון רך יכולים גם הם לעזור ולהרגיע ארנבון שחושש ולהשרות לו ביטחון ורוגע. אז אני חוזרת לנקודתי הראשונה חשוב מאוד שלארנבון יהיה נוח, ניתן להושיב אותם עליכם (על הברכיים), על ספה, מיטה וכל דבר נוח אחר.

יהיה לכם הרבה יותר קל לגזוז את ציפורניהם אם הארנבון שלכם רגיל למגע ורגוע, ובמידה ואפשרי, ניתן יהיה לבקש ממישהו נוסף לסיוע, אם זה בלהחזיק את הארנבון או לעטוף אותו בעזרת "שיטת המגבת" הנקראת – BUNNY BORRITO  ואתם תוכלו להתמקד בגזיזת הציפורניים. כך גם תוכלו להפחית את תנועות הארנבון ולמנוע פציעה (אחרי הכל ארנבונים הם חייה היפראקטיבית).

סוגי ציפורניים… 

ארנב ננסי ציפורניים

ישנם 2 סוגי ציפורניים לארנבונים, לבנות-בהירות וכהות. הסיבה שאני מציינת זאת זה על מנת שתוכלו להתכונן מראש וכך להימנע מפגיעה בכלי הדם שבציפורן ,  פגיעה בכלי הדם עלולה להיות כואבת ורצינית מאוד. לכן יש לחתוך בדיוק מעל כלי הדם ובמרחק של כמה מילימטרים מהם (ראו איור).

ציפורניים בהירות – אם אתה בר מזל ולארנבון שלך יש ציפורניים בהירות אתם תוכלו בקלות לאתר את כלי הדם ולהימנע בפגיעתן.

ציפורניים כהות- לארנבונים בעלי ציפורניים כהות יהיה קשה יותר "לאתר" אצלם את כלי הדם אך עדיין ניתן לאתר את כלי הדם בעזרת פנס (אפשר גם להשתמש בפנס ממכשיר הטלפון) יש להאיר עם הפנס ישירות מתחת לציפורן, מה שזה יעזור בקלות לחשוף את כלי הדם ותוכלו לדעת כמה להתרחק מהם.nails7

nails-7

במקרה של פגיעה בכלי דם

במידה והארנבון שלכם מתחיל להשתולל בדיוק מתי שגזזתם לו ציפורן יכול מאוד להיות שפגעתם לו בכלי הדם (ולפעמים זה יכול להיות שלא נוח לו האחיזה שלכם או שטיפה נכנס לסטרס)

לא יהיה קשה לדעת אם פגעתם בכלי הדם ,כי אם כן, אתם מהר מאוד תבחינו בדימום ישירות מהציפורן עצמה, מיידית יש להפסיק את הפעולה וללטף את הארנבון על מנת להרגיעו אחרי הכל אתם רוצים שיזכור זאת כחוויה חיובית ולא ההיפך, ורק לאחר שטיפלתם בציפורן הפגועה ועצרתם את הדימום וכשיירגעו הרוחות ניתן יהיה לחזור ול"טפל" בשאר הציפורניים במידה ולא סיימתם.

איך אפשר להפסיק את הדימום במידה ונפגעו כלי הדם: 

nails8

יש כמה שיטות:

  • קמח- כן כן קמח יעיל מאוד בעצירת דימומים ויש אותו כמעט בכל בית, מה שעושים זה לוקחים מעט קמח ונוגעים מעל האזור הפגוע מבלי להפעיל לחץ רב
  • STYPTIC POWDER אבקה שעוצרת את הדימום יש להשתמש בה כמו השימוש בקמח וזה יפסיק את הדימום.

אל תנסו להשתמש בנייר זה לא יעזור לעצור את הדימום.

״באיזו תדירות צריך לגזוז את ציפורני הארנבון״

תשובה: לרוע המזל אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. כל ארנבון הוא שונה לגופו ולזמן הצמיחה שלו חלקם צומחות  כל חודש וחלקם יכולות לצמוח אפילו עד שישה. ויש מספר גורמים מעורבים. nails9

ראשית, אצל ארנבונים שונים ציפורניהם גדלות במהירויות שונות ממש כמו אצל בני אדם. ציפורניהם הקדמיות והאחוריות יכולות גם הן לגדול בקצב שונה ולכן שייתכן שיהיו צורך לגזוז אותם במרווחי זמן שונים.

דבר שני הכל תלוי בסביבת המחייה של הארנבון, לדוגמא ארנבונים שחשופים יותר לחוץ ישייפו את ציפורניהם באופן טבעי הן בחפירה, טיפוס על אבנים, גירוד עצים וכדומה. מה שלא נצטרך לגזוז את ציפורניהם בתדירות גבוהה מאחר והם משתייפות באופן טבעי, לעומת ארנבונים שחיים בבית ואין להם אפשרות לשייף את ציפורניהם באופן טבעי.

לסיכום, אולי ייקח קצת זמן עד שתצליחו לקלוט את הרעיון ולצבור ביטחון כשזה מגיע לגזיזת ציפורניים, אבל זה בהחלט אפשרי ולא רק שדבר זה יכול לחסוך לכם זמן, כסף וחרדות לארנבון בזמן הנסיעה לווטרינר.

אם אתם עדיין חוששים ומהססים לגזוז לארנבוניכם את הציפורנים אל תהססו לבקש ממי שיודע ללמד אתכם איך לעשות זאת, כמו כן ברשת יש מספר סרטוני הדרכה שיכולים לעזור בלמידה.

אם אתם גרים רחוק או קרוב אשמח להיות כעזר. וכל שאלה שיש לכם תתקבל בברכה.

הארנבובים שלנו