בונדינג – מהו בדיוק ?

בונדינג – אם אתם נמצאים בפני התלבטות של הבאת ארנבון נוסף למשפחה אך לא מעט שאלות צצות בראשכם , אז המאמר הזה הוא לגמרי בשבילכם 

אז אתחיל מפירוט שורש המילה עצמה כשמה כך היא בונדינג – BONDING

שפירושה מאנגלית – חיבור / התחברות / קשר , משמעותו חיבור בין שני ארנבונים זרים ויצירת קשר מאוחד ביניהם , ותאמינו לי אין מחזה יותר מתוק מלראות שני ארנבונים מכורבלים ונהנים מנוכחותם של אחד והשני , אך לא תמיד הכל מגיע בצורה חלקה כמו שזה משתמע.

אני מניחה שיש לא מעט ששואלים את עצמם בנקודה הזו מדוע החיבור בין שני ארנבונים אמור להיות מורכב ? 

הרי שני ארנבונים מאותו " הזן" אמורים להתחבר היטב ייחד ?

ולמה למעשה אני מקדישה לכך מאמר שלם בנושא? 

אתחיל מההתחלה , ארנבונים מעבר למחזה המתוק שלהם מתחת לכל המתיקות ישנה חייה מאוד טריטוריאלית, שמאוד קנאית לשטח שלה ולא תמיד תקבל ארנבונים אחרים –"פולשים" לשטח שלה , יהיה ניתן להבחין זאת אצל ארנבונים שאינם מעוקרים/מסורסים על ידי סימונים טריטוריאליים בבית כגון:סימון על ידי שתן, פיזור צואה במקומות שונים, מריחה של הסנטר על גבי אובייקטים בפינות שונות בבית ואפילו לפעמים גם קצת הפגנת הורמונאליות לבני הבית . על מנת לאפשר להרגיע תופעות גם אלו ולצרף חבר/ה נוספים יש לפני הכל לעקר/לסרס* את שני הארנבונים שאותם תרצו לחבר ביניהם , ועל ידי זה החיבור ביניהם יהיה נטול הורמונאליות ויהיה הרבה יותר קל ונכון להתחיל בתהליך הבונדינג ביניהם לאחר זאת.

*חשוב לציין במידה והארנבון שלכם עבר תהליך כירוגי זה יש להמתין לפחות עד כחודש להרגעת ההורמונים ומתן אפשרות החלמה מהניתוח, ייתר מזאת זכרים שעברו סירוס עלולים להיות פוריים עד כ6 שבועות לאחר הסירוס.

אני תמיד ממליצה לשקול קודם את הנושא של הבאת חבר נוסף למשפחה לפני שמתחילים בשלבי האימוץ , מעבר לכך יש לשקול את הנושא האם הארנבון שלכם בנוי לחבר נוסף, התהליך עצמו הינו ארוך ויש לרחת בחשבון ולהבין שלא תמיד זה עובד כמו הוקוס פוקוס , צריך להיעזר בהמון סבלנות ולהכין מקום למתחם נוסף בבית לתקופה עד שהבונדינג יצליח.

תזכרו שרוב הארנבונים ייהנו מאוד מחברתו של חבר נוסף לאחר שכל זה יצליח , ואתם תוכלו בהחלט לרוות נחת.

אוכל לארנבים

אל תשכחו לבקר בבאני שופ !

ההטבות הכי שוות מחכות לכם

אוכל לארנבים

בונדינג – כל הווריאציות

 

היכון ? הכן ? צא !

נתחיל באופציות החיבור השונות , אחרי הכל מינים שונים משמעותן סוגי חיבור ואינטראקציה שונה , אנסה לתת את מרבית האופציות העומדות לרשותכם

חיבור בין זכר ונקבה -בוגרים

חיבור בין שני מינים שונים יהיה הרבה יותר קל ,הרמוני , וצלח דיי בקלות לא מעט פעמים בין השניים , כמו שאומרים "אהבה ממבט ראשון"

חיבור בין נקבה לנקבה -בוגרות

זה לגמרי 50/50 , לא אמור להיות מורכב ועם יחסית מעט חיכוכים ביניהן

חיבור בין זכר וזכר – בוגרים

מאוד מאוד תלוי אופי ובעיקר איך הארנבונים היו לפני הסירוס , הורמונאליים ? או שלא בכלל. לרוב (לא תמיד) הם יתחילו את החיבור כיריבים , אך זה בהחלט אפשרי לצלוח חיבור שכזה עם מעט סבלנות וכוח רצון.

חיבור בין שני גורים (מגיל 2-3 וקצת חודשים)

נחשב כחיבור עם אחוזי ההצלחה הגבוהים והקלים ביותר – מה שחשוב לזכור בהגעתם לגיל הורמונאלי יש להפרידם שוב לפני התחלת ריבים טריטוריאליים עד לאחר שתהליכי הסירוס/עיקור יושלמו בהצלחה

חיבור בין ארנבון צעיר לבוגר 

בהחלט תלוי אופי של הארנבון הבוגר ומינו , לפעמים מומלץ לתת קצת יותר זמן של הכרות בהפרדה עם מחיצה על מנת שיצלח בצורה נכונה יותר , הדרגתית ולאורך זמן.

חיבור בין להקה קיימת לארנבון חדש (בין אם בוגר או גור)

מאוד תלוי אופי ורוח הלקה , תלוי מינים וגילאים , יש להתייעץ עם מקור מהמין למתן תשובה ודעה מקצועית בנושא מאחר וכל מקרה כזה הינו לגופו.

בונדינג
בונדינג

מתחילים

בונדינג – עבודה פרקטית 

אחרי שפירטתי את אופציות החיבור השונות הגיע הזמן להתחיל בתהליך עצמו ולהכין את "הקרקע" כמו שאומרים , כפי שאתם זוכרים התחלתי במאמר זה וציינתי שארנבונים הם חייה טריטוריאלית  ולא סתם ציינתי זאת, על מנת שכל התהליך יצלח אנחנו אמורים להתחיל בבונדינג בשטח שהינו נטרלי* לחלוטין מה שאומר שטח שאף ארנבון עוד לא היה בו ולא הכריז עליו "כשטחו הפרטי" אחרת זה יהיה מתכון לאסון , יהיו ריבים ,רדיפות , נשיכות ופציעות ועם סיכויים נמוכים להצלחה , לארנבונים יש זיכרון מאוד טוב ככה שהם יזכרו היטב עם מי הם התחככו מה שיקשה על ההמשך.

*שטח נטרלי יכול להיות חדר בבית שאף אחד מהם לא היה בו , חדר אמבטיה, חדר מזווה , בחצר, מרפסת וכדומה.

יש שטח נטרלי ? נהדר אנחנו ממשיכים ….

בזמן ההכרות בשטח הניטרלי אנחנו נרצה למקד את החוויה עבורם לכמה שיותר חיובית, משמע בכל פעם שיהיו ייחד גם אם זה לכמה דקות הם יזכרו את ריחו ונוכחותו של הארנבון השני כחוויה חיובית מה שיעודד אותם כן לרצות לשהות במחיצתם של אחד והשני , ואפשר לעשות זאת על ידי צ'ופרים , ליטופים ,אפילו אפשר לתת את מנת הירוקים היומית ייחד, כמו כן הסחת דעתם מאחד השני גם יעזרו אם מדובר בפיזור ארגזי חציר חדשים או משחקים שונים בחלל הניטרלי יעזרו להם לא להתמקד יותר מידי ויותר להיות רגועים ולהמשיך בעיסוקם .

מתחילים ב10-15  דקות ביום בשהייה שלהם ייחד בשטח הניטרלי ואט אט מושכים את הזמן שלהם ייחד יותר ויותר אם רואים שהכל צולח וללא התחככות , במידה ומתחילה התחככות (נשיכות, רדיפות וכדומה) יש להפרידם באופן מיידי ולנסות שוב למחרת כשהרוחות יירגעו רק הפעם תצטרכו להיות עם 4 עיניים ולהישאר תמיד בכוננות במקרה שיהיה צורך להפרידם שוב. 

אפשרי יהיה להעביר אותם מידי פעם לכמה מקומות ניטרליים בבית שגם יעזרו בתהליך.

במידה והכל צולח אתם תדעו על ידי הארנבונים , שכיבה אחד ליד השני, ליקוק , אכילה ייחד ואף תוכלו להרגיש ברוגע ששניהם משדרים, וזו מעידה על עלייה חיובית בשלבי החיבור ובקרוב תוכלו להשאירם יחדיו.

בונדינג

חשוב לציין שאין לעזוב את שטח המתחם הניטרלי בזמן הבונדינג ולהשאירם ללא השגחה , לארנבונים יש את הכוח לפצוע ועלול להיגרם נזק לא קטן, במידה ויש חיכוך מומלץ למגן את הידיים שלכם מפני פציעות בעזרת כפפות עבות או אפילו להפרידם עם מחיצה מעץ כדי למזער המשך התחככות ביניהם ופציעה שלכם.

בונדינג – מה עושים שזה פשוט לא עובד?!

הגעתם לשלב בו אתם עדיין באמצע תהליך הבונדינג היומי , אך עדיין אין
"ניצוצות של אהבה באוויר" מה עושים עכשיו?

דרך נוספת שאפשר בהחלט לעשות לאחר כמה ימים מתחילת תהליך הבונדינג
וזאת על מנת למקסם את החיבור ביניהם הינה הנחת המתחמים שלהם במרחק יחסית קרוב אחד לשני , אם זה בעזרת גדר חשוב לוודא שיש מרווח בין הגדרות ומזעור מצב אפשרי של נשיכות וחיכוכים מבעד לגדר .
יהיה ניתן למקם את הקערות אוכל או אזורי המרבץ שלהם בצורה שהינה צמודה לגדר של השני וככה יעזרו ויקשרו את הנוכחות של אחד והשני כחיובית ולא מזיקה .
נקודה נוספת שאפשר להיעזר בה היא בעצם בכל כמה ימים תעשו החלפת משחקים ביניהם , קערות אוכל, שטיחונים, ואפילו ארגזי צרכים
בדרכים הללו יהיה אפשר לעזור להרגילם לריח הגוף ולנוכחותם של אחד והשני ללא פגיעות ופציעות.

כן אני יודעת כמה התהליך לפעמים יכול להיות ארוך ומעייף אך זה בחלט שווה את ההשקעה לטווח הרחוק ,מרגע שהארנבונים מתחברים אחד לשני החיבור הוא לגמרי לכל החיים

 

עלינו, בית הגידול המוביל בישראל לארנבונים ננסים, השאירו פרטים ונציגינו יחזור אליכם בהקדם