תזונה של ארנבון ננסי

כל מה שרציתם לדעת על תזונתם של הארנבונים


תזונה מאוזנת ונכונה היא אחד הדברים החשובים ביותר שהארנבון שלך צריך על מנת להישאר בריא ובמיטבו, תזונה נכונה צריכה לכלול כ-80% אחוז חציר 10% אחוז כופתיות. במאמר זה אתייחס בעיקר על חשיבות הכופתיות ואדבר על תזונה בכללי.

מה שרבים מאתנו לא מודעים ל- שהכופתיות הם אינם עיקר תזונתם של ארנבונים בוגרים  ושיש לתת אותם בכמויות מוגבלות! הגורם הבעייתי והגדול ביותר שנמצא בקרב ארנבונים מבויתים היא האכלת ייתר, האכלת ייתר עלולה לגרום להשמנת ייתר ואף לחולי בארנבון שלך. ארנבונים צורכים את החיוניות והאנרגיה שלהם מהכופתיות ולכן חשוב לתת להם כופתיות איכותיות שיכולים לספק להם אותם. ננסים הולנדים יכולים להשמין בקלות לכן חשוב מאוד לדייק בתפריט התזונתי שלהם.

מתן הכופתיות הממוצע היומי לננסי בוגר הוא כ1/3 כוס כופתיות ביום וחציר ללא הגבלה, כמו כן בקשר לשאר הזנים יש לתת להם כמות כופתיות מדודה בהתאם למשקל גופם וגזעם, ניתן לברר אצל ווטרינר מה היא כמות הכופתיות המתאימה לארנבון שלכם אך חשוב לזכור כמות כופתיות גדולה מידי עלולה לגרום להשמנת ייתר וכמות כופתיות קטנה מידי עלולה לא להזין את הארנבון שלך מה שיכול להוביל לחולי ולתת תזונה.

עובדה מעניינת: ארנבונים יינטו לאכול יותר כופתיות בחורף הגר על מנת לצרוך יותר אנרגיה מה שעוזר להם להישאר מחוממים ולשמור על חום גופם, ויאכלו פחות בקיץ כאשר הם צריכים פחות אנרגיה.

 

חטיפים ארנבונים הזנה

אישית אני לא בעד מתן חטיפים מסחריים הנמכרים בחנויות חיות בכלל!!! הם לא מזינים כלל ואף יכולים להיות מאוד מזיקים לארנבונים , למרות שרשום על האריזות שהם "מזינים" ו"בעלי וויטמינים" אך זה רק נרשם שם רק כדי שתרכשו אותם, כל אלו הם חטיפים העשירים בסוכרים ,חומרים משמרים, חומרי טעם וריח שבסופו של היום הם יותר מזיקים מאשר מזינים.

עודף סוכר אצל ארנבונים הופך לשומן מה שיכול לגרום לחוזר איזון בקטריאלי ואף לגרום לנזק במערכת העיכול שלהם. אותו הדבר יכול לקראת עם מתן מופרז של פירות, לכן מומלץ להימנע מלתת להם סוכרים ופשוט לתת להם פינוקים מזינים כגון ירקות או צימוק (רק צימוק אחד, אחת לשבוע זה יספיק) או פשוט להכין חטיפים ביתיים מזינים.

 

מים

מים הם מקור מאוד חשוב לארנבונים, אם לארנבון שלכם אין גישה למים הוא עלול לא לאכול מה שיכול להוביל לבעיה חמורה וחייב בהתערבות ווטרינרית. ריכוז המים בארנבונים הוא כ10% מהמשקל שלהם, צריכת מים יומית של ארנבון שמשקלו 2 ק"ג היא כמו של כלב במשקל 10 ק"ג. המים מסייעים להם לעכל את המזון היבש ומונעים מהם להגיע למצב של התייבשות. לכן תמיד תוודאו שלארנבון שלכם יש גישה תמידית למקור מים זמין.

מידע על נושא פירות וירקות נרשם במאמר מפורט ומורחב יותר, ניתן למצוא אותו באתר.

 

אז הסברתי בקצרה על מערכת התזונה מה אסור ומה מותר. והחלטתי לפרט ולנמק מה מומלץ לתת בכל גיל, אז אפרט מה הוא התפריט התזונתי המומלץ לארנבון מהלידה ועד לבגרותו.

 

מהלידה ועד גיל 4 חודשים ארנבון ננסי

גור יינוק מאמו במשך שלושת השבועות הראשונות בחייו ברציפות . בסביבות גיל ה4 שבועות, הוא יתחיל לנשנש בכמויות קטנות מהכופתיות של אמא, כמו כן גם ינשנש מעט אספסת וחציר אבל זה לא אומר שהוא גמול, בשעות הלילה הוא עדיין ימשיך לינוק מאמו. בין 6-8 שבועות הגור הקטן יהיה בתהליכי גמילה מחלב ורק לאחר שנגמל לחלוטין הוא יהיה מסוגל לחיות על כופתאות, אספסת ומים עד שמערכת העיכול שלו חזקה מספיק כדי להתחיל לאכול גם ירקות ועלים ירוקים.

 

תזונה מגיל ארבעה עד שבעה חודשים

הארנבון עדיין ימשיך לאכול אספסת (ללא הגבלה) וכופתיות (בהגבלה) אך כבר בגיל זה ניתן להתחיל לשלב לתזונתו מעט ירקות ועלים ירוקים (ניתן לקורא בהרחבה על נושא זה במאמר שרשמתי בנושא פירות וירקות), כמו כן יש להביא לארנבון בכל פעם רק סוג יירק אחד מרשימת הירקות המותרים ובכמות קטנה(כפחות מכפית), אם הארנבון מראה סימני רגישות כמו שלשולים/צואה רכה יש להפסיק לתת לו מירק זה ולהמתין לפחות שהוא עד מתן ייקר חדש אחר, דבר זה עוזר לנו לבדוק שלארנבון שלנו אין רגישות לאותו יירק ואף מסוגלת לעכלו ללא בעיה.

אין להביא כמות גדולה של ירקות או להכין להם "סלט" המורכב מכמה סוגים שונים של ירקות שלא ניסה בעבר, דבר זה יכול לפגוע בארנבון הצעיר ולהוציא את מערכת העיכול הרגישה שלו מאיזון.

להולנדים יש מערכת עיכול מאוד רגישה ובקלות ניתן להפר שם את האיזון, לכן צריכים להיות מאוד זהירים ולהשגיח בכל פעם שמגישים להם ירקות חדשים, חשוב לציין ששינויים פתאומיים בתזונה יכולים להשפיע לרעה על מערכת העיכול ואף יכולים לגרום לשלשולים מה שמחייב התערבות ווטרינרית, ובמקרה הגרוע ביותר למוות.

 

שבעה חודשים – בגרות

בגיל זה, הארנבונים כבר הגיעו לשלב האחרון בבגרותם, והדיאטה שלהם תצטרך התאמות זהירות שונות. כמו כן ניתן לשלב לתזונתם גם פירות אך שוב יש לתת בכמות קטנה מאוד ולבדוק אם לארנבון שלכם יש רגישות אליהם, כמו כן אין לתת פירות יותר מפעמיים בשבוע ולא יותר מכמות כשל כפית בכל פעם. כופתיות של ארנבונים בוגרים צריכות להיות מורכבות כ%20 סיבים, לכן חשוב מאוד שיקבלו כופתיות איכותיות.

 

אספספת לעומת חציר

להחליף מאספסת לחציר

עד גיל 8-7 חודשים הארנבונים המתבגרים ניזונו גם מאספסת שהינה בעלת הרכב חלבוני גבוהה מה שסייע לגדילתם, עם זאת אספסת יכולה להיות מאוד משמינה לארנבונים בוגרים בגלל כמות החלבונים הגדולה שמכילה ועלולה לגרום להם להגיע לבעיית עודף משקל ,לכן חלק מדיאטת האספסת שקיבלו עד עכשיו צריכה להיות מוחלפת בהדרגה בחציר עשיר בסיבים המסייע למערת העיכול שלהם להישאר באיזון, וגם עוזר להם לשייף את שיניהם האורכות ללא הגבלה.

תכולת הסיבים הגדולה של החציר תעזור להם לשמור על הקיבה בתפקוד מלא ומאוזן כמו כן עוזרת להימנע מבעיות עודף משקל. אני ממליצה לקרוא על נושא זה וחשיבות החציר בהרחבה כמו כן סיפקתי מאמר שלם בנושא החציר ששם פירטתי ופתחתי את הנושא לעומק.

 

ארנב ננסי תזונה

חשוב לציין שלכל גזע יש תזונה מאוזנת משלו המתאימה למערכת העיכול של הארנבון, ולכל גזע יש מסגרת משקל, לכן אני ממליצה לבדוק מידי פעם מה היא מסגרת המשקל של הארנבון שלכם שכך תוכלו לדעת אם הארנבון שלכם במשקל התקין למסגרת שלו.

חשוב לדבוק לתפריט התזונה על מנת לשמור על הארנבון שלכם בריא ובמשקל תקין.

אם אתם מעוניינים לדעת איך בוחרים כופתיות טובות לארנבונים שלכם גם על זה יש מאמר שלם בנושא, שיעזור לכם להבדיל בין כופתיות איכותיות לבין כופתיות שעושות בדיוק ההיפך. 

על מנת להשלים את נושא התזונה רשמתי מאמרים נוספים שיעזרו לכם ללמוד ולהבין על חשיבות התזונה ואופן הטיפול בכללי…

הארנבובים שלנו

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן